Kajakowe Meandry Logo

Rezerwacje: +48 500 230 296

W otoczeniu rzeki Piaśnicy rozpościerają się łąki na których występuje kilka unikatowych odmian roślin, czego przykładem jest Rezerwat Piaśnickie Łąki. Wzdłuż pasa nadmorskiego jest zalesiony obszar, który unikatowy starodrzew oraz 3 rodzaje dzikich orchidei można spotkać w rezerwacie Widowo. Region Piaśnicy jest bogaty w przyrodę. Pas nadmorski jest chroniony w ramach utworzonego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Sama funkcja parków krajobrazowych jest najniższą formą ochrony i występuje tylko w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Ukrainie. Poza tym nigdzie na świecie nie stosuje się tego rozwiązania z różnych powodów.

Nadmorski Park Krajobrazowy rozciąga się od Mechelinek (Rewa) przez Hel po Białogórę. Obszar nad zatoką i nad Morzem Bałtyckim różni się nieco i występują w nim odmienne gatunki flory i fauny w zależności od umiejscowienia.


Rezerwat roślinny z unikatową przyrodą, szczególnie ciekawy dla pasjonatów roślin i mikro światów. Rezerwat leży pomiędzy rzeką Piaśnicą a jej starorzeczem. Został założony w 1959 roku, czyli już dawno zwrócono uwagę na unikatową naturę tego miejsca. Najciekawsze wizualnie kwiaty rosnące w rezerwacie to:

Kosaciec SyberyjskiMieczyk dachówkowaty

mieczyk dachowkowaty

Fiołek mokradłowy

fiolek mokradlowy


Rezerwat stanowią zalesione wydmy które są jednym z celów ochrony. Poza tym celem jest zachowanie lasów mieszanych dębowo-sosnowych i bażynowych borów nadmorskich oraz rzadkich gatunków roślin.

Rzadkie gatunki roślin to między innymi: storczyki: kruszczyk rdzawolistny, tajęża jednostronna, podkolan biały; widłak jałowcowaly i goździsty.

Inne gatunki roślin chronionych: paprotka zwyczajna, turzyca piaskowa, pomocnik baldaszkowaty, naparstnica zwyczajna.

Występują też stare okazy dębów szypułkowych o średnicy pnia na wysokości ok. 80 cm

kruszczyk